لوله پلی اتیلن سه لایه

لوله سه لایه پلی اتیلن - شرکت یزد پلیمر

لوله سه لایه پلی اتیلن ساختاری متفاوت دارد. این نوع لوله به گونه‌ای طراحی شده است که هر سه لایه آن دارای قابلیت تنظیم ضخامت می‌باشند. قبل از هر چیز بهتر است ابتدا شما با نحوه طراحی این نوع لوله پلی اتیلن آشنا شوید.

بررسی لوله پلی اتیلن سه لایه

امروزه از لوله‌های پلی اتیلن استفاده زیادی می‌شود و این نوع لوله‌ها در انواع مختلف لوله تک لایه، لوله دو لایه و لوله سه لایه طراحی می‌شوند. هر یک از مدل‌های لوله پلی اتیلن دارای کاربرد و ویژگی‌های خاص خود می‌باشند. در این میان انواع لوله پلی اتیلن سه لایه ویژگی‌ها و مزایای زیادی دارند و زمانی که برای انجام پروژه‌ها نیاز به لوله با مقاومت بالایی است اغلب از این نوع لوله استفاده می‌شود.

بررسی ساختار لوله پلی اتیلن سه لایه

برای تولید لوله سه لایه پلی اتیلن به صورت همزمان از سه اکسترودر استفاده می‌شود. مواد هر یک از لایه‌های لوله به صورت جداگانه وارد قالب می‌گردند. در مرحله بعدی سه نوع پلی اتیلن که دارای ویژگی‌های مشابه هستند به صورت پیوسته و همزمان به قالب سه لایه تزریق می‌گردند.
برای ساخت این نوع لوله سایر پارامتر‌هایی که روی کیفیت لوله تاثیر‌گذار هستند نظیر فشار، میزان حرارت و دما نیز کاملا قابلیت کنترل کردن را دارند.
در مرحله بعدی ساخت لوله پلی اتیلن سه لایه برای جلوگیری از گولپس حرارتی پلی اتیلن و حذف کردن تلرانس محوری در قسمت پمپاژ مذاب از سیستم رانش مستقیم اکسترودر بدون گیربکس و با لغزش صفر و SGP استفاده می‌شود. انجام این مرحله باعث ارتقاء کیفی این مدل لوله شده است.

ویژگی های لوله سه لایه پلی اتیلن

قبل از استفاده از این نوع لوله بهتر است اطلاعاتی را در مورد ویژگی‌های پوشش پل اتیلن سه لایه برای خطوط لوله بدست آورید. برخی از ویژگی‌های این نوع لوله برای خطوط لوله عبارتند از :

 1. مقاومت شیمیایی زیاد
 2. لوله پلی اتیلن سه لایه در برابر ترک ناشی از تنش‌های محیطی دارای مقاومت بالایی است.
 3. مقاومت عایق الکتریکی زیاد
 4. قابلیت چسبندگی خوب به سطح لوله
 5. خواص مکانیکی خوب
 6. مقاومت زیاد در برابر کاهش احتمالی دما در زمان عملیات بهره‌برداری
 7. مقاومت سایشی خوب
 8. این نوع لوله در برابر خمش سرد دارای تحمل خوبی است.
 9. مقاومت زیاد در برابر اشعه ماوراء‌بنفش خورشید
 10. لوله سه لایه پلی اتیلن در برابر نفوذ آب و اکسیژن دارای مقاومت خوبی می‌باشد.
 11. پایداری طولانی

بررسی کاربرد لوله‌های پلی اتیلن سه لایه

لوله پلی اتیلن سه لایه در انواع مدل‌های زیر ساخته می‌شود. هر یک از این مدل‌ها دارای کاربرد خاصی می‌باشند :

 • لوله‌های سه لایه پلی اتیلن پکس :
  از این نوع لوله‌ها برای انتقال سیالات داغ و خورنده استفاده می‌شود. لوله سه لایه پلی اتیلن پکس همچنین در صنایع نفت، گاز و صنایع غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • لوله سه لایه مخصوص آب داغ :
  از این نوع لوله برای انتقال دادن آب آشامیدنی سالم در دمای بالا استفاده می‌شود. استفاده از این نوع لوله‌ها در مناطق گرمسیر کشور کاربرد زیادی دارد.
 • لوله‌های پلی اتیلن سه لایه مقاوم در برابر خش :
  از این نوع لوله برای انتقال آب در لوله‌گذاری‌های ترانشه‌های خشن و زبر استفاده می‌گردد.
 • لوله‌های پلی اتیلن سه لایه برای انتقال دادن جامدات :
  از این نوع لوله سه لایه پلی اتیلن برای انتقال پنوماتیکی غلات ، سیلات دوغابی و پودر‌های جامد استفاده می‌شود.
 • لوله سه لایه پلی اتیلن تمیز :
  لوله پلی اتیلن سه لایه تمیز برای انتقال آب آشامیدنی و سیالات در صنایع غذایی کاربرد زیادی دارد.

بررسی خصوصیات لایه‌ های لوله پلی اتیلن سه لایه

برای ساخت پوشش‌های این نوع لوله از پوشش‌های گرم نظیر قطران ذغال سنگ استفاده می‌شود. این نوع پوشش‌های گرم در برابر ضربه و نفوذ دارای مقاومت زیادی هستند. به همین دلیل به این نوع لوله‌ها در زمان انتقال، انبار کردن و حمل و نقل آسیب کمتری وارد می‌شود. مقاومت پوشش‌های لایه این نوع لوله پلی اتیلن بالا است.

لایه‌های پوشش لوله پلی اتیلن سه لایه عبارتند از :

 1. لایه اول به لایه آستری اپوکسی معروف است. این نوع لایه می‌تواند پیوند‌های عرضی را ایجاد نماید که این پیوند‌ها می‌توانند باعث به وجود آمدن چسبندگی مناسب گردند. این نوع پیوند‌ها همچنین در برابر نفوذ اکسیژن و خوردگی دارای مقاومت بالایی هستند.
 2. لایه دوم چسب است که در بین لایه آستری و پلی اتیلن قرار دارد و باعث می‌شود که این دو نوع لایه به یکدیگر متصل گردند.
 3. لایه سوم نیز لایه پلی اتیلن می‌باشد. این نوع لایه نیز در برابر ضربه و خش دارای مقاومت بالایی است.

سرعت خنک‌سازی لوله‌ها در آخرین مرحله پوشش از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد. حفاظت از سطح خارجی لوله‌های زیر‌زمینی در برابر خوردگی از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد به همین دلیل تولید‌کنندگان باید از پوشش محافظ به همراه حفاظت کاتدی در زمان طراحی لوله پلی اتیلن سه لایه استفاده نمایند.

بررسی ویژگی‌های پوشش پلی اتیلن سه لایه برای خطوط لوله

 1. یکی از مهم‌ترین وظایف تولید‌کنندگان لوله سه لایه پلی اتیلن به کارگیری پوشش با بهترین مشخصات فنی است.
 2. پوشش این نوع لوله علاوه بر اینکه باید دارای کیفیت بالایی باشد باید از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه باشد تا عمر بهره‌داری از لوله افزایش پیدا کند.
 3. پوشش لوله پلی اتیلن سه لایه باید به گونه‌ای انتخاب شود که در برابر تنش مکانیکی، حرارتی، الکتریکی و شیمیایی دارای مقاومت بالایی باشد.
 4. پوشش لوله همچنین باید در برابر ضربات ناشی از باکتری و قارچ که در زمان بهره‌برداری، انبار کردن و خوابانیدن لوله پیش می‌آید دارای مقاومت بالایی باشد.
 5. استحکام
 6. چسبندگی به فولاد لوله
 7. سهولت در تعمیر عیوب سطحی لایه‌ها قبل از مرحله خوابانیدن لوله
 8. چقرمگی
 9. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های پوشش پلی اتیلن سه لایه برای خطوط لوله این است که ماده پوشش دهنده باید در برابر درجه حرارت بالا ، ضربات ناشی از حمل و نقل، دپو کردن و سرهم کردن لوله تا خوابانیدن کامل خط لوله و بعد از خوابانیدن خط لوله قابل استفاده باشد.

قیمت لوله پلی اتیلن سه لایه

موارد زیر روی قیمت لوله پلی اتیلن سه لایه تاثیر‌گذار هستند :

 1. برند لوله
 2. قطر و فشار لوله
 3. مواد اولیه‌ای که در ساختار لوله مورد استفاده قرار گرفته‌اند.
 4. قیمت لوله سه لایه پلی اتیلن و وزن این نوع لوله دارای رابطه مستقیمی با فشار کاری لوله است. می‌توان گفت هر چقدر فشار لوله بالاتر باشد وزن و قیمت آن نیز بالاتر است.

یزد پلیمر تولید کننده انواع لوله پلی اتیلن

یزد پلیمر یکی از انواع گروه‌های تولیدی لوله و اتصالات پلیمری است این گروه تولیدی دارای سابقه‌ای درخشان در زمینه انواع لوله و اتصالات پلی پروپیلن، لوله پلی اتیلن و لوله های یو پی وی سی می‌باشد.
لوله پلی اتیلن دو لایه و لوله پلی اتیلن سه لایه که در شرکت یزد پلیمر تولید می‌شوند دارای کیفیت بی نظیری هستند.
در صورتی که شما تمایل به خرید این نوع لوله‌ها را دارید بهتر است قبل از هر چیز از کارشناسان و متخصصان ما مشاوره لازم را دریافت کنید سپس برای خرید محصول مورد نظر خود اقدام کنید. برای گرفتن مشاوره از کارشناسان می‌توانید همین حالا با شماره تلفن 37272363-035 تماس بگیرید.

نتیجه گیری :

همانطور که در این مطلب ذکر کردیم انواع لوله سه لایه پلی اتیلن باید دارای کاربرد زیادی هستند. این نوع لوله‌ها همچنین در برابر مواد شیمیای ، خوردگی و … دارای مقاومت بالایی هستند به همین دلیل در پروژه‌های عمرانی مختلف از آن‌ها استفاده زیادی می‌شود.

ثبت سفارش لوله سه لایه پلی اتیلن

نظر خود را با ما در میان بگذارید