لوله 3 لایه سوپر سایلنت UPVC ( لوله سایلنت فاضلاب )

معرفی لوله سه لایه UPVC سوپرسایلنت شرکت یزد پلیمر

لوله سه لایه سوپر سایلنت upvc شرکت یزد پلیمر

تاثیر لوله های سه لایه سوپر سایلنت شرکت یزد پلیمر در کاهش آلودگی صوتی

 • آلودگی صوتی

در اثر ارتعاش مولکول‌هاي هوا و تغييرات مداوم فشار، صوت به وجود مي‌آيد. اين امواج به صورت طولي در هوا منتشر شده و در محدوده فرکانس معيني (20 تا 20 هزار هرتز) مي‌تواند توسط انسان قابل درک باشد.
به طور كلي سروصدا يا آلودگي صوتي را مي‌توان به صورت صداي ناخواسته‌يي دانست که موجب برهم زدن آرامش در زمان استراحت يا تمرکز افراد در حين انجام کار مي‌شود و بر سلامت روان و جسم فرد تاثير منفي بجاي مي‌گذارند. واحد اندازه‌گيري صدا، برحسب دسي بل (dB) و براساس تغييرات فشار هوا مقدار آن بين صفر دسي‌بل (آستانه شنوايي) تا 130 دسي‌بل (آستانه دردناکي) محاسبه مي‌شود.
سطح صداي 55 دسي بل براي محيط هاي بيروني و 45 دسي بل براي محيط هاي بسته (دروني ساختمان) به عنوان بي‌خطر شناخته شده است به طوري كه از آزردگي انسان جلوگيري نموده و در مكالمات تداخل ايجاد نمي‌كند.

 • لوله های سه لایه سوپر سایلنت (UPVC-FOAM-UPVC)

شرکت یزد پلیمر در راستای اقدامات زیست محیطی خود و با توجه به اهمیت موضوع آلودگی صوتی به عنوان یکی از عامل‌های مخرب محیط زیست و تاثیر مستقیم آن بر سلامت جسم و روان اقدام به تولید نسل جدید لوله‌ها، با عنوان سه لایه سوپر سایلنت نمود که در کنار دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد خود به علت ماهیت سه لایه و کاربرد لایه فوم پی وی سی دارای خاصیت کاهش نویز و آلودگی صوتی نیز می باشد.
آزمایشگاه کنترل کیفی شرکت یزد پلیمر با همکاری شرکت زیبا هاله کویر حهت تبیین علمی تاثیر این لوله ها در کاهش نویز ناشی از انتقال آب زاقدام به انجام آنالیز مقایسه‌ای میزان شدت نویز ایجاد شده در لوله های سه لایه سوپر سایلنت و لوله های تک لایه پی وی سی کردند که نتایج حاصله در ادامه خواهد آمد.

بیشتر بخوانید : لوله و اتصالات upvc چیست ؟

نحوه انجام آزمایش و نتایج حاصله از آن

 • مرحله اول :
  ارزیابی صدای محیط : با توجه به اینکه شدت صدا براساس دسی بل یک پارامتر مقایسه‌ای می‌باشد در ابتدا صدای محیط آزمایش به عنوان صدای پایه در فرکانس‌های مختلف مورد ارزیابی قرار گرفت و بر اساس آن میزان شدت صدا بصورت میانگین 38 دسی بل برآورد گردید.نمودار آنالیز فرکانس صدای محیط لوله سه لایه سوپر سایلنت upvc شرکت یزد پلیمر
 • مرحله دوم :
  ارزیابی صدای محیط با کاربرد لوله های تک لایه PVC : در این مرحله صدای محیط آزمایش در هنگام کاربرد لوله های PVC تک لایه اندازه گیری شد. میانگین شدت صوت 71 دسی بل بود.با توجه به نمودار آنالیز فرکانس و میانگین شدت صوت اندازه گیری شده، لوله های تک لایه PVC بالغ بر 30 دسی بل باعث افزایش صدای محیط می گردند.نمودار آنالیز فرکانس لوله تک لایه سوپر سایلنت 110 upvc شرکت یزد پلیمر
 • مرحله سوم :
  ارزیابی صدای محیط با کاربرد لوله های سه لایه سوپر سایلنت یزد پلیمر : در این مرحله صدای محیط در هنگام کاربرد لوله های سه لایه سوپر سایلنت مورد ارزیابی قرار گرفت، که میانگین شدت صوت 49 دسی بل اندازه گیری گردید.بر اساس ارزیابی های انجام گرفته لوله های سه لایه سوپر سایلنت یزد پلیمر در حدود 10 دسی بل صدای محیط را افزایش می دهند.نمودار آنالیز فرکانس لوله 3 لایه سوپر سایلنت 110 pvc/foam/pvc شرکت یزد پلیمر

آنالیز نتایج


با توجه به نتایج آزمایش حاضر لوله های فاضلابی معمولی 30 دسی بل صدای محیط را افزایش می دهند در حالیکه لوله های سه لایه سوپر سایلنت فقط 10 دسی بل، به بیان دیگر این لوله ها تقریبا 67% صدای انتقال فاضلاب را کاهش می دهند.

نکته : 

احساس بلندی و کوتاهی صدا مربوط به انرژی حمل شده با امواج صوتی است و بر حسب واحد دسی بل می‌باشد که یک واحد مقایسه‌ای است و عبارت است از ده برابر لگاریتم نسبت شدت صدای مورد نظر به شدت یک سطح مقایسه‌ای.

بنابراین ۱۰ برابر افزایش در شدت یک صدای خالص فقط ۱۰ دسی بل به مقیاس شدت اضافه می‌کند یا اینکه می‌توان گفت مثلا صدای 70 دسی‌بل ۱۰ برابر بلندتر از صدای 60 دسی‌بل و 100 برابر بلندتر از صدای 50 دسی‌بل است.

آنچه می‌خوانید