لوله پلی اتیلن گازرسانی

لوله پلی اتیلن گازرسانی - شرکت یزد پلیمر

لوله پلی اتیلن گازرسانی در صنایع گاز و نفت دارای کاربرد زیادی می‌باشد. این نوع لوله ها بعد از تولید با استقبال قابل توجهی روبرو شدند به همین دلیل امروزه در انواع سایز‌های مختلف تولید می‌شوند تا بتوانند پاسخگوی نیازهای مختلف در صنعت گاز و نفت باشند.

در ادامه این مطلب به بررسی ویژگی‌های لوله پلی اتیلن مخصوص گازرسانی خواهیم پرداخت که امیدواریم از مطالعه این مطلب نهایت بهره را ببرید و مورد توجه‌تان قرار بگیرد.

لوله پلی اتیلن گازرسانی چیست ؟

برای طراحی لوله پلی اتیلن گازرسانی از مواد مرغوب که دارای گرید تجاری PE100 هستند استفاده می‌شود. در زمان تولید این نوع لوله‌ها باید دقت و حساسیت لازم به خرج داده شود علاوه بر این در ساخت این نوع لوله‌های گازی باید از مواد با کیفیت استفاده شود.

بررسی استاندارد لوله پلی اتیلن گازی

انواع لوله پلی اتیلن مخصوص گازرسانی بر طبق استاندارد‌های EN 1555 و IGS-M-PL-014-01(2) تولید می‌شوند. در تولید این نوع لوله‌ها از مواد PE100 و خودرنگ استفاده می‌گردد. موادی پلی اتیلنی که در تولید این نوع لوله به کار برده می‌شود یکدست و خودرنگ می‌باشند و به آن‌ها هیچ‌گونه افزودنی و رنگدانه‌ای اضافه نمی‌شود به همین دلیل رنگ این نوع لوله‌ها مشکی است.

بررسی سایز لوله پلی اتیلن مخصوص گازرسانی

لوله پلی اتیلن مخصوص گازرسانی در انواع سایزهای مختلف تولید می‌شود. سایز استاندارد این نوع لوله‌ها بین 25 تا 250 میلیمتر می‌باشد. در برخی از مواقع نیز لوله‌های پلی اتیلن گازرسانی با توجه به نیاز مشتری در سایز و قطر‌های متفاوتی تولید می‌گردند. این نوع لوله‌ها در فشار کاری 2.5 تا 20 اتمسفر دارای پایداری خوبی هستند.

سایز لوله پلی اتیلن گازی بر حسب میلیمتر و اینچ عبارتند از :

 • لوله پلی اتیلن برای گازرسانی 25 میلیمتر = 4.3 اینچ
 • لوله پلی اتیلن برای گازرسانی 63 میلیمتر = 2 اینچ
 • لوله پلی اتیلن برای گازرسانی 90 میلیمتر = 3 اینچ
 • لوله پلی اتیلن برای گازرسانی 110 میلیمتر = 4 اینچ
 • لوله پلی اتیلن برای گازرسانی 125 میلیمتر = 5 اینچ
 • لوله پلی اتیلن برای گازرسانی 160 میلیمتر = 6 اینچ
 • لوله پلی اتیلن برای گازرسانی 200 میلیمتر = 8 اینچ
 • لوله پلی اتیلن برای گازرسانی 225 میلیمتر = 9 اینچ
 • لوله پلی اتیلن برای گازرسانی 250 میلیمتر = 10 اینچ

بیشتر بخوانید: تفاوت لوله پلی اتیلن pe100 و pe80

بررسی ویژگی‌های لوله پلی اتیلن مخصوص گازرسانی

لوله پلی اتیلن گازرسانی دارای ویژگی‌های زیادی است به همین دلیل از این نوع لوله‌ها امروزه استفاده زیادی می‌شود. برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های لوله پلی اتیلن گازی عبارتند از :

 1. وزن پایین و خواص کششی :
  این نوع لوله‌ها با خواص کشسانی که دارند به راحتی به شکل حلقه در می‌آیند و در مسیر‌هایی که دارای انحنا هستند از لوله پلی اتیلن گازرسانی استفاده زیادی می‌شود. وزن پایین این نوع لوله نیز باعث شده است که حمل و نقل آسان‌تر شود.
 2. استحکام زیاد :
  لوله پلی اتیلن گازی به دلیل حفظ پایداری در برابر اشعه UV دارای مقاومت خوبی است. این نوع لوله‌ها همچنین زمانی که به شکل دفنی نصب می‌شوند در برابر ارتعاشات زلزله دارای استحکام بالایی می‌باشند.
 3. ماندگاری طولانی :
  طول عمر لوله پلی اتیلن مخصوص گازرسانی حدود 50 سال است.
 4. ماهیت اسیدی :
  لوله پلی اتیلن گازی به دلیل داشتن ماهیت اسیدی در برابر خوردگی و ساییدگی مقاومت بالایی دارد. این نوع لوله‌ها همچنین دارای راندمانی بالا هستند.
 5. مقرون به صرفه :
  لوله پلی اتیلن مخصوص گازرسانی با تمامی مزایای که دارد برای اجرای پروژه‌های مخصوص گازرسانی مقرون به صرفه‌تر از سایر لوله‌ها است.
 6. مقاومت بالا :
  این نوع لوله در برابر مواد خورنده، سیالات قلیایی، سیالات اسیدی و عوامل طبیعی دارای مقاوت بالایی است. لوله پلی اتیلن گازی همچنین در برابر ضربه و جوش‌پذیری دارای مقاومت بالایی است.
 7. عدم نشت‌دهی و رسوب‌گیری :
  این نوع لوله در برابر فشاری که توسط گاز ایجاد می‌شود دارای خاصیت عدم نشت‌دهی و رسوب‌گیری است.
 8. دارا بودن نشان استاندارد :
  لوله پلی اتیلن گازی بر اساس استاندارد جهانی ساخته می‌شود به همین دلیل این نوع لوله امروزه در پروژه‌های گازرسانی مورد توجه قرار است.
 9. مقاومت شیمیایی و فیزیکی بالا :
  یکی دیگر از ویژگی‌های این نوع لوله‌ها مقاومت شیمیایی و فیزیکی بالای آن می‌باشد به همین دلیل لوله پلی اتیلن گازرسانی پوسیده و سوراخ نمی‌شود. این نوع لوله‌های پلی اتیلن همچنین در برابر آتش مقاومت بالایی دارند.
 10. کیفیت بالا مواد اولیه :
  برای تولید این نوع لوله‌های گازی از مواد اولیه با کیفیت استفاده می‌شود. برخورداری از اتصالات مقاوم نیز یکی دیگر از مزایای لوله‌های پلی اتیلن گازی است.
 11. نصب آسان :
  نصب لوله پلی اتیلن گازی به راحتی امکان‌پذیر می‌باشد. تعمیرات این نوع لوله‌ها نیز آسان و بسیار کم هزینه است.

خرید لوله پلی اتیلن گازی

در زمان خرید لوله پلی اتیلن گازی بهتر است به نکات زیر توجه داشته باشید :

 1. در زمان خرید این نوع لوله باید برگه تاییدیه اداره گاز را هم دریافت نمایید تا اجازه بهره‌برداری از این لوله را داشته باشید.
 2. در زمان خرید لوله پلی اتیلن گازی به تاریخ تولید لوله توجه داشته باشید. لوله‌هایی که از زمان تولید آن‌ها بیشتر از 6 ماه گذشته باشد را هرگز خریداری نکنید زیرا این نوع لوله‌ها غیر قابل استفاده هستند.
 3. در تولید مواد اولیه لوله پلی اتیلن مخصوص گازرسانی نباید از کربن بیشتر از 20 درصد استفاده شده باشد. در زمان خرید لوله به میزان کربنی که در تولید آن به کار برده شده است توجه داشته باشید.
 4. برای تولید هر متر از لوله نباید بیشتر از 2 تا 2.5 درصد پلی اتیلن استفاده شده باشد. در زمان خرید لوله به میزان درصد پلی اتیلن نیز توجه داشته باشید.
 5. یکی دیگر از موادی که در ساختار لوله پلی اتیلن گازرسانی باید مورد استفاده قرار بگیرد مواد آنتی یو وی می‌باشد. این مواد باعث کاهش اثر ماوراء‌ بنفش خورشید می‌گردند و در نتیجه ماندگاری لوله به صورت قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند.

قیمت لوله پلی اتیلن گازرسانی چگونه سنجیده می شود ؟

قیمت لوله پلی اتیلن گازرسانی با توجه به معیار‌های مختلفی تعیین می‌شود. از مهم‌ترین عواملی که روی قیمت این نوع لوله‌ها تاثیرگذار هستند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. کشور و برند تولید‌کننده لوله پلی اتیلن گازی ( لوله‌های پلی اتیلن گازی که در داخل کشور تولید می‌شوند از قیمت مناسب‌تری برخوردار هستند. استفاده از این نوع لوله‌ها بسیار مقرون به صرفه است. )
 2. کیفیت مواد به کار رفته در ساختار لوله
 3. داشتن استاندارد بین المللی و ملی
 4. داشتن تاییدیه از وزارت نفت و گاز کشور

کاربرد لوله پلی اتیلن گازی چیست ؟

از این نوع لوله در صنایع زیر استفاده می شود :

 1. صنایع پتروشیمی
 2. صنایع نفت
 3. گازرسانی

شرکت یزد پلیمر تولید‌کننده انوع لوله پلی اتیلن گازی با کیفیت

با توجه به مزایای که لوله پلی اتیلن گازرسانی نسبت به لوله‌های گازی قدیمی دارند امروزه درصد صنایع نفت، گازرسانی و پتروشیمی برای انجام پروژه‌های خود حدود 90 درصد از این نوع لوله‌ها استفاده می‌کنند. به دلیل استفاده زیاد این نوع لوله‌ها تولید آن‌ها نیز افزایش پیدا کرده است.

توجه داشته باشید که بهتر است لوله های پلی اتیلن گازی را از شرکت‌های معتبر نظیر یزد پلیمر خریداری نمایید. یزد پلیمر فروش لوله و اتصالات پلیمری با بهترین قیمت را به مشتریان خود ارائه می دهد به همین دلیل این شرکت امروزه مورد توجه افراد زیادی در داخل و خارج از کشور ایران قرار گرفته است.

نتیجه گیری :

در این مطلب با مشخصات، ویژگی‌ها و کاربرد لوله پلی اتیلن گازرسانی آشنا شدید. امیدواریم با مطالعه این مطلب توانسته باشید اطلاعات لازم را در مورد این نوع لوله‌ها بدست آورید.

ثبت سفارش لوله پلی اتیلن گازرسانی

نظر خود را با ما در میان بگذارید