پروانه‌‌های کاغذی کاربرد علامت استاندارد اعتبار قانونی ندارند

پروانه‌‌های کاغذی کاربرد علامت استاندارد اعتبار قانونی ندارند
پروانه‌‌های کاغذی کاربرد علامت استاندارد اعتبار قانونی ندارند

رئیس اداره فناوری اطلاعات اداره کل استاندارد استان یزد اعلام کرد: از این پس پروانه‎‎های کاغذی کاربرد علامت استاندارد ایران، صرفاً یک گواهی جهت اطلاع بوده و هیچگونه سندیت و اعتبار قانونی ندارند‎.

ه گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه یزد، “مریم ماندگاری” ضمن بیان این مطلب، افزود: جهت جلوگیری از جعل پروانه‎‎های کاربرد علامت استاندارد ایران و سوء استفاده از پروانه‎‎های نامعتبر، سازمان ملی استاندارد ایران امکان استعلام الکترونیکی وضعیت اعتبار پروانه استاندارد را فراهم کرده است.

وی ادامه داد: تک تک همشهریان و اصناف محترم می‎‎توانند به نوبه‌‌ی خود، نقش بازرسان افتخاری استاندارد را ایفا کنند به این صورت که برای بررسی وضعیت اعتبار پروانه کاربرد علامت استاندارد‏، شماره پروانه استاندارد که در سمت چپ  قسمت  بالای پروانه‏‏های کاغذی درج شده است را به سامانه پیامکی 10001517 پیامک کرده یا به سایت  ‎parvaneh‏/‎isom.isiri.org.ir‏ مراجعه کنند.

این مقام مسئول تصریح کرد: کد 10 رقمی‏ درج شده در زیر علامت استاندارد ملی ایران،که حالتی S مانند داشته و به روی کالا‎‎های مشمول استاندارد اجباری و حتی تشویقی چاپ و یا حک می شود ،از چهار قسمت تشکیل شده است.

ماندگاری در پایان و در توضیح اعداد کد مذکور، گفت: دو شماره اول کد استان بوده که برای یزد عدد 89 تعیین شده، پنج شماره بعدی در واقع شماره پروانه است، دو شماره بعد، گویای اولین سال اخذ پروانه کاربرد علامت استاندارد و قسمت انتهایی یا آخرین عدد، مشخص کننده صنعت مرتبط است؛ به عنوان مثال در حوزه اندازه‎‎شناسی، اوزان و مقیاس‎‎ها از شماره 9 استفاده می‎‎شود و لازم به ذکر است که در خصوص فراورده‎‎های تشویقی به جای عدد، از حرف